Jak prát len?

Máte obavy z praní lnu? Není to nic složitého, jen je potřeba dodržet několik jednoduchých zásad. Vysvětlíme vám, proč je to důležité a v údržbě lněných látek a výrobků budete profíci!

Proč je první praní zásadní?

Podobně jako u jiných hrubších tkanin i u lnu může dojít k polámání vláken - pokrčení látky s ostrými hranami, které lze jen velmi těžko vyžehlit. U méně kvalitních látek může dojít v místě zlomu k vyblednutí barvy.

✔️ Především u prvního praní dbejte na dodržení pokynů pro údržbu a vždy volte jemnější program se ždímáním na nízké otáčky 

✔️ Vybírejte kvalitní látky z ověřených zdrojů

Není to nějaké menší? Aneb o srážlivosti víme svoje.

Přestože lněné tkaniny bývají často předsrážené z výroby, je potřeba počítat ještě s jejich zmenšením. Srážlivost se obvykle udává kolem 4-10 %, v reálu to bývá méně, ale i ten půl centimetr může být znát.

✔️Před šitím látku vždy vyperte

✔️Po prvním praní by plátno již nemělo měnit tvar

Je to nové? Ne jen šetrně prané. 

Při nedodržování doporučené údržby mohou barvy a potisk rychleji blednout. Jedná se o vrstvu navíc a vhodným praním vydrží déle. Samotná tkanina zvládne ledacos, ale byla by škoda nechat barvy a vzory vyblednout. 

✔️ Perte barvený a tištěný len na 40 stupňů, hotové výrobky naruby

✔️ Nepoužívejte agresivní přípravky ani bělidla

✔️ Nechte volně schnout

TIP! Místo aviváže použijte ocet. Je to přírodní ekologický změkčovač a navíc stabilizuje barvy

Samotný režný len je skutečně odolný materiál s dlouhou životností. Vydrží praní i žehlení na vyšší teploty a speciální péči nepotřebuje. Zaměřte se především na první praní. Máme pro vás ale ještě jeden tip!

Len se mačká! 

Vyšší mačkavost je typickým znakem lnu. Častějším používáním se vlákna stávají měkčími a mačkají se méně. Pro rychlejší výsledek se zaměřte i na správné praní.

✔️ Ždímejte na nižší otáčky 

✔️ Neplňte pračku příliš, aby prádlo mělo dostatek místa

✔️ Nechte volně schnout 

Pokud chcete omezit mačkavost ždímejte méně - len schne rychle. U barevných a tištěných látek, tak jako u jiných materiálů, dodržení doporučené údržby zajišťuje, že barvy vydrží déle.