Aktuality

Co je to český len a jak vznikla naše značka?

Co je to český len a jak vznikla naše značka?

Co je to český len a jak vznikla naše značka?

O tom a ještě o mnohem více jsme se bavily se Zdeňkou Bílkovou. 

Kdy Vás poprvé učaroval len? Byla to láska na první pohled?

Přála bych si, abych mohla říct, že to byla láska na první pohled, ale upřímně ze začátku to byl spíš sňatek z rozumu. Zaujaly mě vlastnosti lnu, tradice tohoto materiálu a potenciál v návratu lnu do našeho života. A pak jsem se dotkla těch krásných látek, zachumlala jsem se do nich a přičichla.. hlavou mi běželo tisíce nápadů, co by z nich bylo skvělého ušít a věděla jsem, že to bude láska na celý život.

Jaké vlastnosti Vás nejprve zaujaly?

Líbilo se mi, že len je čistě přírodní materiál, se skutečně dlouhou životností. Byla jsem otrávená z toho, že když už jsem našla vhodný střih, našla si čas na šití a vložila energii do nového kousku, po pár vyprání se udělaly žmolky, oblečení se nošením vytáhlo a barvy sepraly. Tohle Vám len neudělá. Je pevný, drží tvar a je odolný, což oceníte i u textilu do domácnosti. Cokoliv si ze lnu oblečete, budete se v něm cítit velmi pohodlně, příjemně a volně. Len je vzdušný, rychle schne a je ideálním materiálem na léto. Je elegantní a krásný na pohled, ale na len si musíte především sáhnout.

Kdy a proč Vás napadlo vytvářet autorské potisky na len?

Tak jak to často bývá, mě samotné tento segment na trhu chyběl. Hledala jsem jednoduché vzory, ale ve většině případů byly všechny příliš výrazné, barevné nebo za krátký okamžik se objevily na každém e-shopu. A vzorovaný len? Toho je jako šafránu. 

V čem je tisk na len specifický?

V dnešní době už není problém si nechat vytisknout na látku dezén podle svých představ. Můžete si nechat vzor navrhnout nebo vybrat nějaký z online databází. Bavíme se většinou o sublimačním tisku na umělé materiály nebo bavlnu s příměsí elastanu či polyesteru. Pomocí digitálního tisku lze potisknout i přírodní materiály, ale aby tisk skutečně na látce vydržel, je to trochu složitější. Tisk je totiž jen jednou částí z celého procesu. Předchází jí pre-treatment (předtisková příprava látky), po tisku následuje praní, sušení a fixace párou, další úpravy tkaniny a konečná adjustace. Je potřeba několika rozměrných a nákladných strojů - je to otázka celé fabriky.  

Jak vznikl název MajLEN design?

První tři písmena z názvu jsou počátečními písmeny jmen mých tří dětí. M jako Marie, A podle prostředí Anny a J je náš nejmladší Jan. Vnímám, že bez nich bych byla jiný člověk někde jinde a jestli by značka vůbec vznikla. Jsou nedílnou součástí a zároveň je v názvu schovaný i jiný význam - Maj jako fonetický opis anglického My, zkrátka tohle je něco mého pro mě a především moje zákaznice. A LEN? Okolo toho se to celé točí.

Tvoříte velmi minimalistické potisky. Proč se zaměřujete právě na drobné vzory a minimalistický styl? Kde berete inspiraci pro vznik těchto vzorů? Plánuje někdy větší a složitější vzory nebo se budete držet drobnějších potisků a minimalismu?

Chci, aby naše vzory byly nadčasové a dlouhověké, stejně jako materiál, na kterém jsou natištěny. Len není chvilkový trend a přála bych si, aby se i potisk neokoukal a dobře se kombinoval s dalšími barvami. Inspiruji se v české přírodě a kolem sebe. Baví mě nedokonalost, nepravidelnost, zdánlivá nahodilost a skryté příběhy. Potisky plánuji i větší a to o hodně větší, ale minimalismus prozatím zachovám. Do budoucna bych ráda představila malé ucelené kolekce látek a nebráním se ani spolupráci s jinými ilustrátory. 

Pracujete s českým lnem. ČR byla dříve textilní velmocí a len byl hlavní textilní plodinou. Dnes se však len pěstuje v ČR pouze na olej, nikoliv pro vlákno. Odkud se tedy bere surovina, kde se pěstuje? A proč se tkanina označuje jako český len, když surovina nepochází z ČR?

Velmi děkuji za tuto otázku. Termín český len je problematický a snažíme se od něj ustupovat. Máte pravdu, že v minulém století patřila naše země mezi největší pěstitele lnu v Evropě. Po sametové revoluci obecně textilní výroba upadala a s otevřením evropského trhu český len neobstál v konkurenci. Byl dražší, nedosahoval takové kvality a ani produkce lnu se nedočkala větší podpory ze strany státu. Poslední česká výroba svůj provoz uzavřela před 13 lety. Co je tedy dnes český len? Je to len z Evropy, který se k nám dostává jako příze nebo surový neupravený materiál a tady se tká nebo barví a dále upravuje. 

Jaké jsou hlavní výhody českého lnu a jak se liší od jiných lnů?

Výraz je podle mého názoru zavádějící, ale na druhou stranu česká textilní tradice je nesporná a to, co pod tímto označením dostanete do ruky, je jemná prémiová látka. Máme u nás technologie a závody, kde umí kvalitní barvení, tisk a další úpravu látek. Koupí také podporujete českou ekonomiku a trh. Ve srovnání s jinými přírodními materiály, jako je bavlna nebo bambus, které cestují přes půl světa a jsou pěstovány neekologickými a neetickými způsoby, jsem došla k názoru, že i evropský len je přijatelná eko varianta s minimální uhlíkovou stopu. Lněné látky tiskneme v Čechách, všechny splňují nejvyšší standardy kvality a vybíráme jen čistý len bez dalších příměsí.

Vystudovala jste vysokou školu. Souvisí nějak obor Vašeho studia s Vaší prací?

Ano i ne. Na střední škole jsem studovala počítačovou grafiku a výtvarnictví. Po maturitě jsem toho moc nevěděla, ale v jednom jsem měla jasno - dělat grafiku ani v reklamce určitě nechci. Vystudovala jsem tedy Dějiny evropské kultury se zaměřením na dějiny umění na Karlově univerzitě. Teď mám pocit, že s navrhováním látek se mi to spojilo a oklikou jsem se vrátila i k té grafice. Přestože v tuto chvíli pomýšlím na vzdělávání spíše v oblasti marketingu, tak věřím, že žádné studium není zbytečné. Práci v kultuře nezavrhuji a školy vždy naučí více, než co slibují anotace předmětů.

Otázka, která mě jako podnikající maminku neskutečně zajímá. Jak se Vám daří skloubit podnikání s péčí o děti? Máte tipy pro pracující maminky, o které byste se podělila?

Někdy lépe, někdy hůře, což určitě každá pracující maminka velmi dobře zná. Vůbec se necítím být v pozici, abych mohla někomu radit. Každý jsme v odlišné situaci, s jinak náročnými dětmi, zázemím a výchozí pozicí. Já jsem měla děti ještě během studia na vysoké a přestože to jsou zkušenosti k nezaplacení, v životopisu mám velké prázdno. Nevím, jestli by mě to k podnikání tak táhlo, kdyby na mě někde čekalo pracovní místo. 

V ideálním režimu usedám k práci hned jak nejmenší usne a holky jsou ve školce, odpoledne věnuji dětem a rodině. Večer většinou už jen balím objednávky a připravuji látky na šití. Snažím se plánovat a být efektivní. Do plánů však neustále zasahují nemoci, prázdniny nebo ,,jen’’ velká únava a nevyspání. Naštěstí na to nejsem sama a mám podporu manžela i rodiny. Sobě i ostatní pracujícím maminkám bych přála mít laskavost k sobě samým ve chvílích, kdy to všechno nejde podle představ, dopřát si čas pro sebe, v záloze mít připraven nejen plán B, ale i C a zásobu kafe, čokolády a dobrých přátel.  

Kam směřuje MajLEN design? Co chystáte do budoucna?

Stále mi běží hlavou ty tisíce nápadů. Učím se jít krok po kroku, nechtít realizovat všechno, hned a ještě ve všech barvách. Přes léto chci zjednodušit sortiment lněných výrobků, zapracovat na webu a trochu se zastavit, abych neztratila nadhled. Do konce roku bych ráda navštívila dva až tři prodejní markety, kontakt naživo je neskutečně obohacující a ani tisíc slov nedokáže to, co stačí chvilku vidět a cítit. Nezapomenu na zákaznici, na kterou jsme s kolegyní spustily proud informací, dotkla se lněné látky, přivřela oči a řekla: ,,Mmm.. už nic dalšího říkat ani nemusíte...’’

 

U povídání jsem si zapřemýšlela, někde se vrátila zpět a vzpomínala na úplné začátky. Za rozhovor a skvělé otázky velmi děkuji Zdeňce, zakladatelce značky s dětskou udržitelnou módou. Na jejím e-shopu  Máma v lese najdete krásné a funkční oblečení z přírodních materiálů, šitým pečlivě a s důrazem na vznik minimálního množství odpadu.

 

Písecký víkend módy a designu

Písecký víkend módy a designu

Milujete módu, ale zároveň myslíte na udržitelnost? Hledáte originální doplňky od českých tvůrců?

Tak to byste neměli chybět na Píseckém víkendu módy a designu! 

Kde? Jak název akce napovídá, bude se konat v jihočeském Písku 

Kdy? 19.-20. května

Na co se můžete těšit?

Módní přehlídka

V pátek večer se bude konat unikátní módní přehlídka českých udržitelných značek a večerem bude provádět Lejla Abassová. Pro každého milovníka módy je účast naprosto nutná. S nákupem vstupenek neotálejte, rychle mizí.

Design market

V sobotu od 10:00-20:00 v Palackého sadech v Písku Vás čeká plný park skvělých českých tvůrců. Pořídit můžete krásné a kvalitní šaty, šperky, doplňky, přírodní kosmetiku nebo porcelán. A najdete tam i náš MajLEN stánek! Budete si moct prohlédnout a vyzkoušet naše lněné utěrky, houbičky, voskované pytlíky, dětské capáčky a lacláče a velkou novinku, kterou usilovně chystáme. Sledujte nás na sociálních sítích!

Kompletní seznam všech prodejců a účastníků přehlídky najdete ZDE.

Těšíme se, že se s Vámi setkáme!

Tipy na dárky ke Dni matek

Tipy na dárky ke Dni matek

Děkuji Ti maminko, za tvou laskavost, lásku, za všechnu Tvou péči a trpělivost. Jsem šťastná, že Tě mám po svém boku. Mám tě moc ráda!

Říkáte to svým maminkám často? Na 14. května připadá Den matek, což je skvělá příležitost našim maminkám poděkovat. A jestli se Vám to vždy neříká snadno, zkuste jí potěšit milým dárkem a obejmutím.

Připravili jsme pro Vás pár tipů na dárek pro maminky. Skvělé na našich produktech je to, že nemusíte řešit vhodnou velikost ani se bát, že dárek zůstane zaprášený na poličce. Darujte kvalitní a vkusné lněné výrobky, co vydrží roky!

Dárkové sady lněných utěrek

Lněné utěrky jsou našim nejoblíbenějším dárkem. Jsou praktické, krásné skvěle sají a využije je každá žena. Nosíme je na každou návštěvu, dáváme kamarádkám, babičkám a zcela jistě potěší i maminky. Posíláme je dárkově zabalené do recyklované krabičky, zabalené v přírodním hedvábném papíru a zdobíme je drobnou kytičkou. Jestli Vaše maminka bydlí daleko a na svátek se neuvidíte, pošlete jí dárek rovnou na adresu. Připojíme ručně psané přání, stačí jej napsat do poznámky. Nevybrali jste kombinace úplně přesně podle Vašeho gusta? Napište nám, není problém vymyslet jakoukoliv variantu sady z našich výrobků.

Koupit lněné utěrky můžete tady

Odličovací tamponky

Milá drobnost, která vždy potěší. Ekologická náhrada jednorázových odličovacích tampónků, včetně lněného pytlíčku. Šijeme je ze zbytků lnu a jemného bio bavlněného froté. Tampónky užijí i maminky, které se nelíčí. Šetrné čištění pleti je nutností pro každou ženu, která o sebe pečuje.

Vybrat odličovací tamponky

 

Dárkový poukaz

Nejste si jistí, co by se mamince líbilo ze všechno nejvíce? Nebo byste rádi darovali lněnou metráž třeba na letní šaty a nevíte kolik objednat? Kontaktujte nás, připravíme Vám dárkový poukaz na jakoukoliv částku

Ohlédnutí za jarmarkem

Ohlédnutí za jarmarkem

Z trhu ke Dni Země v Písku
,,Tady si můžete sáhnout na látky a já Vám zatím povím další informace...’’
,,Mmm... tak už nic dalšího ani říkat nemusíte...’’
 
Na trhu jsme za sebe nechaly mluvit náš nejjemnější len a moc jsme si v sobotu užili kontakt naživo. Jarmark ke Dni Země byl parádní, krásné počasí, skvělá nálada, spousty milých návštěv, zákazníků a inspirativních prodejců. 
 
Nejvíce se prodávaly houbičky a utěrky, ale ptali jste se na produkt, který v sortimentu nemáme. Byl to skvělý nápad, takže neleníme a pilně jej připravujeme! Jste pro nás na prvním místě a Vaši zpětné vazby si velmi vážíme. Zajímá Vás jaká novinka to bude? Přihlašte se k našemu newsletteru, tam novinky píšeme jako první nebo nás sledujete na sociálních sítích.
A nejlepší možnost? Vidět a sáhnout si na produkty naživo. Další možnost bude 20. května na Píseckém víkendu módy a designu 2023!
 
Den Země - Jarmark 22. 4. v Písku

Den Země - Jarmark 22. 4. v Písku

Oslavte spolu s MajLEN Den Země
 
Akce se koná v pátek 21. a v sobotu 22. dubna 2023 v Písku. Hlavním tématem celého víkendu bude lokální ochrana životního prostředí. Můžete se těšit na pestrý program - koncerty, divadla, workshopy, jarmark a mnoho dalšího. Více informací o celé akci zde.
V rámci sobotního jarmarku se s Vámi uvidíme i my! Poprvé se ukážeme na trhu a Vy si budete moci prohlédnout, osahat a vyzkoušet všechny naše látky a produkty, navíc se můžete těšit i na několik novinek, které ještě nejsou na e-shopu!
A protože slavíme (nejedny) narozeniny, tak pokud nám popřejete VŠECHNO NEJLEPŠÍ dáme Vám ke každému nákupu dárek!
 
Zajímáte se o život kolem Vás a jak pečovat o naši planetu? Tak to na této akci nemůžete chybět! Vezměte s sebou i děti a v sobotu se na Vás budeme těšit na Floriánu.
První narozeniny

První narozeniny

Slavíme první narozeniny!

18. 4. byl den, kdy jsme poprvé spustili e-shop a přijali první objednávku. Od té doby jsme ušli dlouhou cestu, vyřídili desítky objednávek a jsme zase o kus dál. To vše jen díky Vám, našim zákazníkům. Děkujeme za Vaši podporu, jsme vděční za každou objednávku a vážíme si Vaší zpětné vazby. 

Jako poděkování Vám ke každé objednávce od 18.4 do 23. 4. přibalíme dárek. 

Uvidíme se v sobotu 22. 4. na jarmarku ke Dni Země v Písku naživo? Popřejte nám všechno nejlepší a dárek dostanete taky.

Díky, že jste s námi!

Barbora, Peťa a celý tým MajLEN